Web sitemiz genelinde toplam 47 konuya 11 yorum yazıldı.

Neden kaşınırız? Kaşınmak tehlikeli midir? Kaşıntı nedir?

Neden kaşınırız? Kaşınmak tehlikeli midir? Kaşıntı nedir?

Günlük yaşantımızda vücudumuzun herhangi bir yeri durduk yere kaşınabilir. Bunu gidermek için ise kaşınabiliriz. Aslında kaşıntı probleminin tıbbi dildeki karşılığı pruritus olarak adlandırılır. Derimizde yer alan sinir uçlarının uyarılması sonucunda kaşıntı hissi meydana gelir. Bazen bir kaşıntı hastalığın sebebi olabilirken bazen de böcek ısırmasından kaynaklı bir kaşıntı duyabiliriz. Vücutta herhangi bir alerji sonucunda da kaşıntı görülebilir ve kızarıklıklar bunu belli edebilir.

Genellikle kaşıntı durumundan en çok rahatsızlık duyan hastalık egzama hastalığıdır. Kronik bir hastalık olan egzama kaşıntıları günlük hayat içerisinde egzama hastalarını oldukça fazla rahatsız eder.  Bağırsak parazitleri, deri hastalıkları yada vücudunuzun sahip olduğu bağışıklık sistemi de kaşıntılarınızı tetikleyecek şekilde sinir uçlarınızı tetikleyerek sizi rahatsız edebilir. Sürekli olarak tekrar eden ve kronik bir hale gelmiş olan kaşıntı sahibi insanlar kesinlikle bunu doktor kontrolünde kontrol ettirmelilerdir.

Evde kaşıntılarınıza nasıl çözüm bulabilirsiniz?

Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz kaşıntı geçirme yöntemleri vardır. Bunlardan biri de soğuk su yardımıyla kaşınan bölgenize baskı yapmaktır. Alerji kremleri ve merhemleri de eczanelerden bulabileceğiniz bir ilaçtır. Eczanelerden bunları temin ederek doktora görünene kadar kaşıntılarınızı azaltabilirsiniz. Kaşıntılar tehlikeli boyutlara ulaşabilecek durumlara gelebilir, bu gibi durumlarda kesinlikle bir sağlık kuruluşuna başvurarak doktora görünmeniz tavsiye edilir.

Kaşıntıya neden olan rahatsızlıklar

Vücudumuzun hastalıklara veya rahatsızlıklara verdiği tepkiler değişmektedir. Bu tepkilerden birisi de kaşıntı olabilir. Kaşıntının nedenini ve buna uygun şekilde tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Vücutta kaşıntı olarak kendini belirleyen rahatsızlığa tırnak veya sivri bir cisimle müdahale edilmesi bu bölgenin daha fazla rahatsızlık ve kaşıntı yapmasına neden olabilir. Deriyi kaşıyarak fazla şekilde yormaksa bunu daha kötü duruma getirebilir. Vücudunuzun zarar görmemesi için dikkatli bir şekilde kaşıma işlemini gerçekleştirmek oldukça önemlidir.

Alerjik kaşınmaya yol açan reaksiyonlar

Genellikle derinizin hava ile temasından ortaya çıkan reaksiyon biçimidir. Alerjik reaksiyonlara sahip kişilerin tozlu havaya fazla maruz kalmaması bu reaksiyonun artmasına yol açabilir. Bu tür durumlarda direkt olarak sabunla müdahale etmek de doğru bir çözüm biçimi değildir. Bazı sabunlar da ciltte kaşıntılara yol açabilir.

Cilt ve deri hastalıklarından kaynaklanan reaksiyonlar

Şimdiye dek anlattıklarımızdan daha yüksek bir kaşınmaya yol açan cilt ve deri hastalıkları egzama, mantar ve deri dökmesi benzeri rahatsızlıklar olarak örneklendirilebilir. Vücudun belirli bölgelerinde bulunan bu kaşıntıları geçirmek ve tedavi görmek için kesinlikle bir doktora görünmeniz önerilir.

Kuru bir cilde sahip olmak

Vücudun yeteri miktarda su alamamasına bağlı olarak ciltte kuruluk görülebilir. Kuru bir ciltten şikayetçiyseniz düzenli olarak nemlendirici kremler kullanmanız önerilir. Pamuklu kıyafetler tercih etmekte bu konuda size yardımcı olabilir.

Menopoz ve hamilelik

Kadınlarda 2 dönemde kaşıntılar artabilmektedir. Bu dönemlerde kaşıntının artmasının sebebiyse vücutta bebeğin oluşması için artan hormonların dengeyi bir nevi bozmasıdır. Kaşıntıyı engellemek için Omega-3 yağ asitlerini doğru şekilde vücuda almak ve stresten uzak durmak oldukça önemlidir.


ReklamSosyal Medyada Paylaş:

Yorum YapBin Bir Dünya Blog Bin Bir Dünya Blog Bin Bir Dünya Blog Bin Bir Dünya Blog

Bin Bir Dünya Blog

Bin Bir Dünya Blog