Web sitemiz genelinde toplam 47 konuya 11 yorum yazıldı.

Neden Sosyal Medyada StalkYaparız?

Neden Sosyal Medyada StalkYaparız?

Sosyal medyayı aktif olarak kullanan herkes son günlerde “Stalk” kelimesini sıklıkla kullanır oldu. Stalk bir nevi takip anlamına gelmektir. Başka insanların sosyal medya profillerini takip etmek ve incelemek stalk yapmak anlamına gelmektedir. Peki neden stalk yaptığımızı hiç merak ettiniz mi?

Stalk kelimesi genellikle eski sevgili gibi kavramların takip edilmesi anlamına gelse de aslında çok fazla kişiyi stalklıyoruz. Bunun altında yatan pek çok sebep var. İlk olarak karşımıza güç çıkıyor. Yani şöyle ki, diğer insanların hayatını merak ediyor ve onlardan daha güçlü olup olmadığımızı öğrenmek istiyoruz. Mesela gittikleri yerlere, çevrelerindeki insanlara ve ilişkilerine ciddi anlamda merak duyuyoruz. Kısacasi ilk nedenin aslında bilinçaltımız nedeniyle gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Bu takip biraz da insanların kendi hayatlarını başkaları ile kıyaslaması ile ilgilidir. Yani mesela morali bozuk olan bir insan, kendinden daha kötü durumdakini birini stalklayarak kendi yarasını kapatmaya yani kendini avutmaya çalışır. Aslında bu durum oldukça kötüdür, çünkü temelinde başkalarının acılarından zevk almak bulunmaktadır.

Stalk yapmanın diğer bir nedeni ise Neoteni olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar canlı varlıklardır ve sürekli olarak yeni şeyler öğrenme eğilimi içerisinde olurlar. Bu da sosyal medya stalkı yapmanın nedenlerinden biridir. Yeni şeyler öğrenmek ve görmek için stalk yapmaya devam ederiz. Aslında bu durum da bilinçaltı ile alakalı olabilmektedir. Stalk sırasında başka hayatlar hakkında yeni şeyler öğrendiğimiz için az önce bahsettiğimiz eğilime de yanıt vermiş oluyoruz. Bu da ruhsal doyumla alakalı olarak görülüyor.

Stalkın belki de en önemli nedenlerinden bir tanesi ise bağımlılıktır. Bazı insanlar ciddi anlamda sosyal medya bağımlısı oldukları için stalk yapmadan vakit geçiremez hale gelirler. Aslında bu durumun daha büyük sonuçları olabilir bu nedenle eğer sosyal medya ya da stalk bağımlısı olduğunuzu fark ediyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Çünkü stalklanacak milyonlarca alternatif olduğu için bu bağımlılığın önüne tek başına geçmeniz oldukça zor olacaktır.

Son olarak genel bir yorum yaparsak stalk yapmanın temel nedenleri başkalarının hayatını merak etme, kıyas yapma, bağımlılık ve yeni şeyler öğrenme gibi durumlardır.


ReklamSosyal Medyada Paylaş:

Yorum YapBin Bir Dünya Blog Bin Bir Dünya Blog Bin Bir Dünya Blog Bin Bir Dünya Blog

Bin Bir Dünya Blog

Bin Bir Dünya Blog