Anne Çocuk

Kadınca

Yemek Tarifleri

Aile Terapisi Nedir? – Bilgi Bahçeniz

Aile Terapisi Nedir?

Aile Terapisi Nedir?

Aile terapisi yakin ilişki içerisinde olan aile fertlerine yardımcı olabilmek için geliştirilmiştir. Aile terapisine sadece aile bireyleri katılmaz. Aile ile iç içe olan ve onları yakından tanıyan kişilerde bu sürece dahil olarak sürecin hızlı ilerlemesine yardımcı olabilirler.

Aile terapisi genel olarak tanımlamak gerekirse aile bireyleri arasında bozulan ilişkiyi tamir etme, düzeltme ve daha iyiye götürme sürecinin başlangıcı olarak tanımlanabilir. Aile terapisini kesinlikle uzman hekimlerden almalısınız. Ayrıca aile terapisine başlamadan önce de bilmeniz gereken önemli şeyler var. Aile fertleri ile iletişim kuramamak, paylaşım yapmamak aile arasında sorunları daha da ileriye götürür.

Aile Terapisi Hangi Durumlarda Yardımcı Olabilir?

 1. Aile için anlaşmazlıklar
 2. Çocukların okul problemleri
 3. Aile bireylerinin büyük değişiklikleri olacağı zaman
 4. Aile çocuklarının davranışlarından endişe ederse

Aile Terapisine Gelmeden Önce;

 • Aile ilişkilerini düzeltmek için kendinizi eleştirin. Kendinizi eleştirmek gelişiminizi hızlandırır. Aile bireyleriniz ile ilişkinizi düzeltmek için kendinizi değiştirmeyi düşünün.
 • Değişmek istediğiniz aile üyelerine söylerseniz çok büyük ihtimal ile onların saygısını kazanacaksınız. Değişmekten kaçmayın aksine üstüne gidin ve onu gerçekleştirin.
 • Değişimden korkmayın. “Başkaları sizinle yürüyebilir ama sizin için yürümez”. Elinizde olan tek bir şey var değişmek. Bunu ne kadar hızlı yaparsanız sizin için o kadar iyi olacaktır.

Aile İlişkilerinde Prensipler

 • Aile bireylerine saldırmak ya da onları suçlu göstermek kesinlikle sürecin daha sancılı ilerlemesine neden olacaktır. O yüzden aile bireyleri ile olan ilişkinizde kırıcı değil yapıcı olun.
 • Bu süreçte aile bireylerine saldırmayın, içinize kapanmayın, savunmada kalmayın. Özellikle yalnız kalmamaya dikkat edin.
 • Aile bireylerinizden beklentilerinizi minimuma indirin.
 • Espri yapmak kötü olan bağları güçlendirecektir.
 • Eski alışkanlıklarınızı tekrarlarsanız umutsuzluğa düşmeyin. Bunun hata olduğunun farkına varmaya çalışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir