Anne Çocuk

Kadınca

Yemek Tarifleri

Anaokulunun Faydaları – Bilgi Bahçeniz

Anaokulunun Faydaları

Bebekler doğumdan itibaren zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal açıdan her geçen gün büyür ve gelişirler. Bu durumlar ailenin yardımı ile şekillense de bir süre sonra eğitim ile kontrol altına alınır. Bu noktada da devreye anaokulları girmektedir.

Bebeklerin beyin yapıları 0-4 yaş arasında gelişmektedir ve 0-6 yaş arası da gelişmenin en hızlı olduğu dönemdir. Bu süreç, çocukların eğitilmesi açısından çok önemlidir. Az önce de söylediğimiz gibi burada anaokulları karşımıza çıkıyor. Anaokulunun faydaları oldukça fazladır. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Neden Çocuğumu Anaokuluna Göndermeliyim?

Anaokulunun faydaları saymakla bitmez. Fakat bunların bazıları çok önemlidir. Şimdi sırası ile bu faydaları tartışalım. İlk olarak anaokulu, çocuklar için aile dışına atılan ilk adım olarak görülmektedir. Anaokuluna başlayan çocuklar kendilerini bir anda sosyal bir ortamın içinde bulur. Akrabaları ya da aile dostlarının çocukları haricinde ilk defa arkadaş edinen çocukların insan ilişkileri ciddi anlamda gelişir. Anaokuluna giden çocukların çok büyük bir bölümü sosyal açıdan hayatlarının devamında oldukça başarılı olmakta ve insan ilişkilerinde herhangi bir sorun yaşamamaktadır.

Anaokulunun bir diğer faydası ise çocukların gelişimini sağlamasıdır. Bu gelişme hem sosyal hem de duygusal anlamdadır. Okula başlayana kadar karşısında örnek olarak anne ve babası olan çocuklar, okul hayatı ile birlikte pek çok insanla tanışarak davranışlarını değiştirirler. Bu her ne kadar olumsuz bir durum gibi görünse de aslında oldukça olumludur. Çünkü bu şekilde çocukların kendilerine bir kimlik belirlemesi sağlanır. İlk karakteristik özellikler de bu şekilde oluşmaktadır. Özellikle 2 yaşından itibaren çocukların iletişim kurma eğilimleri düşünülürse, anaokulunun faydalarını bir kere daha görebiliriz.

Sosyal ve duygusal açıdan değerlendirdiğimiz anaokulunun yararlarına bir de zihinsel açıdan bakalım. Okul öncesi eğitim, çocukların zihinsel gelişiminin hızlanmasını sağlamaktadır. Bunun nedeni de okullarda verilen eğitimdir. Anaokullarında çocukların zihinsel gelişimini hızlandıracak oyunlar oynanmaktadır. Bu sayede de çocuklar ilkokula çok daha hazır bir şekilde başlamaktadır. Yani kısacası anaokulları, çocukları ilkokul hayatına da hazırlar.

Yapılan araştırmalara göre 0-6 yaş grubunda yer alan çocuklar, yeni bir bilgiyi kendi yaşıtlarıyla beraber oldukları zaman daha kısa sürede öğrenirler. Yani anaokuluna giden çocuklar, okuldaki diğer çocukların yardımı ile eğitimlerini hızlandırmakta ve hatta daha fazla şey öğrenmektedir.

Gördüğünüz gibi anaokulunun faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle hem anne hem baba çalışmıyor olsa dahi, imkanınız varsa mutlaka çocuklarınızın anaokuluna da giderek her alanda gelişimlerini hızlandırmalarını sağlayabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir