Anne Çocuk

Kadınca

Yemek Tarifleri

Lazer Epilasyon Nedir? Zararları Var Mı? – Bilgi Bahçeniz

Lazer Epilasyon Nedir? Zararları Var Mı?

Lazer Epilasyon Nedir? Zararları Var Mı?

Her kadının en büyük isteği istenmeyen tüylerinden tamamen kurtulmak ve ışıldayan bir cilde sahip olmaktır. Bu evrede en etkili yöntem olarak ise lazer epilasyon teknolojilerini görebiliyoruz. Bu teknolojiler her ne kadar uzun süredir kullanılıyor olsa da birçok kadının kafasında çeşitli soru işaretleri bulunmaktadır. Lazer epilasyon nedir? Lazer epilasyonun zararları var mıdır? En fazla merak edilen sorular arasındadır.

Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon ile istenmeyen tüylerden kurtulma evresinde tüylerin köklerini zayıflatma adına cildin alt tabakasına farklı dalga boylarına sahip olan lazer ışıkları gönderilmektedir. Tüylerin kök yapısı işlevlerini tek bir seferde kaybetmemektedir. Bu yüzden işlemin belirli aralıklar ile tekrarlanması gerekir. İşlemin hangi aralıklarla ve kaç defa tekrar edileceği ise tüy yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Lazer epilasyon yapılacağı sırada kişinin cildinde egzama, uçuk ve sivilce gibi cilt hastalıklarının olmaması gerekir. Aynı zamanda güneş ışınlarına alerjiniz bulunuyorsa, solaryum veya güneşte cildiniz yanmışsa bu operasyonu gerçekleştirmemelisiniz. Bunlara rağmen yaptırdığınız takdirde cildinizde şişmeler, yanma, kaşıntı ve bunlara bağlı olarak sivilcelerin oluşma ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda yaralar açılırsa bu yaralar zaman içerisinde kalıcı hale gelebilecektir. Lazer epilasyon yapıldıktan sonra işlem yapılan bölgenin 3 hafta güneş ışınından korunması gerekir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nedir?

Nd-yag Lazer: Bu lazer türü bütün cilt tiplerine uygulanabilen bir lazer türüdür. Aynı zamanda açık renkli olan ince tüylerde de etkilidir. Koyu cilt tiplerine hatta bronz olan tene dahi uygulanabilmektedir. Bu yüzden yazın uygulandığı sırada bir risk taşımaz. Derinize lazer ışını yollandığı sırada dış tabakanın korunmasını sağlayan özel bir soğutucu ünitesi bulunmaktadır. Cilt ile herhangi bir temas olmadığı için hijyen sorunu yaşanmamaktadır.

Alexandrite Lazer: Siyah tüylerde ve açık renkli olan ciltlerde etkili olan bir lazer türüdür. Toplumumuzda da birçok kişi bu özelliklere sahip olduğu için etkili bir lazer cihazıdır. Lazer ışınları kıl köküne ulaşarak etkili ve kalıcı çözüm vermeye çalışır. Dinamik bir soğutma sistemi yer aldığı için acı hissi yok denecek kadar azdır. Alexandrite lazer cihazında da cilt ile herhangi bir temas olmadığı için oldukça etkili bir yöntemdir.

Işık Bazlı Olan Sistemler: Bu uygulama gerçek bir lazer epilasyon değildir. Sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemlerine sahiptir. Bu yöntem sayesinde derideki kıl köküne ulaşılarak tahrip edilme gibi bir şey söz konusu değildir. Modern bir ağda yöntemi olduğunu ve geçici etkiye sahip olduklarını söyleyebiliriz.

Lazer Epilasyon Yaptırılacak Yerin Seçimi

-Tedavinin devamlı bir şekilde ilerleyebilmesi ve güvenliğiniz için uzman bir hekimi bulunan merkez seçimi yapmanız gerekir.

-Görüşme öncesinde kontrolünüz mutlaka uzman olan  bir hekim tarafından yapılmalıdır. Hekim lazer tedavisinin sağlığınız için uygun olup olmadığına karar verecektir.

-Merkez gerçekten güvendiğiniz ve uzun süredir hizmet veren bir merkez olmadığı sürece paket kampanyalarından alarak toplu ödeme yapmamaya özen göstermeniz gerekir.

-Bazı merkezler görüşmede kontrol olmadan hemen uygulama yapmak isteyebilir. Hatta uygun ödeme koşulları ile sizlere senet imzalatmak isteyebilirler. Hemen senet imzalamamaya ve detaylı araştırmaya dikkat etmelisiniz.

-Güzellik merkezlerinde lazer epilasyon uygulaması yapılması yasaklanmıştır. Epilasyon amacıyla IPL yönteminden faydalanabilirsiniz. Fakat kalıcılık olarak beklentiniz olabildiğince minimum seviyede olması gerekiyor. Yanlış bir kullanım sonucunda IPL vücutta yanık oluşmasına sebep olabilir.

Lazer Epilasyonda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

-Epilasyondan en az bir ay öncesine kadar uygulama sırasında tüylerinizi kökünden alabileceğiniz epilatör veya ağda gibi yöntemler uygulamamanız gerekir.

-Tedaviden önce tüy renginizin açılmasını sağlayacak yöntemlerden kaçınmalısınız.

-Tekrarlayan bir deri enfeksiyonu bulunan kişilere uygulama öncesinde tedavi yapılmaması gerekir. Düzenli bir şekilde ilaç kullanan kişiler ise yan etkisi olup olmayacağı sormalıdır.

-Uygulamanın yapılacağı bölgenin temiz olması gerekir. Yüzünüzde ve vücudunuzda yer alan makyaj ve bütün kozmetik ürünlerini temizlemeniz gerekir.

-Epilasyondan önce test atışının yapılması gerekmektedir. 24 ile 48 saat içerisinde ise vücudun vereceği reaksiyonun takip edilmesi gerekir. Kişide epilasyonun yapılıp yapılmayacağı ise buna göre belirlenmelidir.

-Epilasyon yapıldıktan sonra hafiften koyuya kadar gidebilen bir kızarıklık ile kıl kökü etrafında şişlik olur. Bu gayet doğaldır. 1 – 2 gün içerisinde geçecektir.

Lazer Epilasyonun Faydaları Nedir?

-Lazer epilasyon yaptıran kişiler bu şekilde uzun dönemli ve kalıcı bir epilasyon işlemi sağlamaktadır.

-Sırt ve bacaklar gibi vücudunuzun geniş alanlarında başarılı bir şekilde uygulama imkanı bulunmaktadır.

-Tekrar tüy çıkma olasılığı bulunuyor olsa bile çıkan tüyler açık renkli ve zayıf olacaktır. Bu yüzden çok fazla görünmeyecektir.

-Az ağrılı bir şekilde yapılan yöntemde operasyon yaptıran kişiler genellikle yapılan işlemden sonra başarılı sonuçlar elde edebilmektedir.

-Yöntem hızlı bir şekilde uygulanabilmektedir. Vücudunuzdaki bütün tüyler maksimum 4 – 5 saat içerisinde temizlenmiş olur. Aynı zamanda yöntemin kanserojen olduğunu gösteren bir kanıt ile de karşılaşılmadı. Batık kılları bulunan kişilerin de tercih ettiği bir yöntemdir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir